Search

درباره نظام جمهوری اسلامی ایران

ارسال شده در تاریخ 1397-11-02 19:31:59

سایر موضوعات

عمومی

بنیان گذار جمهوری اسلامی جناب خمینی در آن زمان فرمودند که اگر یک نظام یا حکومتی بر حق باشه و طبق سنت پیامبر و بر پایه اسلام باشه ولی اگه ملت اون کشور و جامعه اون حکومت رو قبول نکنه نباید بر آن جامعه وکشور حکومت کنه حتی اگه اگه اگه اگه اگه اگه اون حکومت بر حق باشه. و اما سوال من.چرا وقتی مردم میگن ما نظام جمهوری اسلامی رو نمیخوایم ولی بازم کنار نمیکشن.اعتراض های دو سه ماه پیش هم قشنگ گویای سخنانم هستن.خواهش میکنم پاسخ بدین

با سلام و تشکر از ارسال سوال به استحضار میرساند:
1) تا زمانی که یک نظام از طرف مردم مقبولیت نداشته باشد نمی تواند حکومت بکند مگر از طریق کودتا و زور و ... و این قضیه نه تنها مورد قبول حضرت امام بلکه غالب صاحب نظران اسلامی است.
2) میزان مقبولیت مردم را از یک نظام نباید با سلایق شخصی و احساسات زودگذر یک عده بسیار قلیل ارزیابی کرد بلکه بهترین معیار برای تعیین مقبولیت یک حکومت میزان شرکت مردم در آخرین انتخابات است و آخرین انتخابات این نظام در اردیبهشت سال 96 بود که بالای 70 درصد شرکت کننده داشت.
3) منظور شما از کنار کشیدن چیست؟ کنار بکشن که کدام الگو و نظام در ایران حاکمیت را بدست بگیرد؟ چند درصد مردم با یک جریان مشخص موافقند که بخواهند آن جریان مشخص را روی کار بیارند؟ آیا این جریان مشخص رهبری دارد که مورد اعتماد اکثریت مردم است؟ اگر امروز جامعه ما دچار مشکلاتی شده است باید برای حل مشکل بی گدار به آب بزنیم و به جای حل مشکل بر مشکلات بیافزاییم؟
4) نمونه حاکمیتی که اسلامی بود ولی مردم قدرش را ندانستند حکومت امام علی (ع) بود که به خاطر عدم حمایت لازم و شایسته منجر به شهادت ایشان و حاکمیت معاویه شد. ولی به حول و قوه الهی امروز امام خامنه ای و نظام جمهوری اسلامی از یک مقبولیتی در ایران و در میان ملتها برخوردار است که می تواند در جهان تأثیر گذار باشد ، داعش را در کشورهای همسایه در هم کوبد و در مقابل ابرقدرتها مقاومت کرده و تسلیم نشود. اگر مقبولیت وجود نداشت هیچکدام اینها اتفاق نمی افتاد.
5) البته پرواضح است که یکی از توطئه های دشمنان ملت ایران این است که با افزایش مشکلات برای مردم و ایجاد نارضایتی ، میان نظام و آنان جدایی ایجاد کند ،تا مردم در مقابل نظام بایستند. ولی مردم شریف ایران با اینکه از مشکلات ناراحتند و از کسانی که در هر لباسی در بوجود آوردن مشکلات نقش دارند متنفرند ، میدانند که راه برون رفت از این مشکلات پناه بردن به دشمن نیست و چاره ای ندارند جز استقامت و روی آوردن به اسلام راستین و بروی کار آوردن مسولان شایسته و انقلابی.یعنی تشکیل دولت اسلامی
موفق و مؤید باشید.

پول گرفتن روحانی

ارسال شده در تاریخ 1397-09-19 13:03:47

سایر موضوعات

عمومی

چرا باید روحانی برای نماز خواندن و سخنرانی کردن پول بگیرند در صورتی که شهریه دریافت می کنند؟

سلام با تشکر از ارسال سوال؛
1- ابتدا لازم است عرض شود :به فتوای تمام مراجع، برای انجام کار واجب نمی توان مزد یا پول دریافت کرد! لذا کسی برای اقامه نماز حق دریافت پول و مزد ندارد. بلکه می توانند برای ایاب و ذهاب و سایر کارهای غیر واجب مثل تبلیغ و ... مزد دریافت کنند و دین نباید وسیله ای جهت کسب مال دنیا قرار گیرد. و این اصلی است که در آیات قرآن مکررا بیان شده است و از زبان بسیاری از پیامبران می خوانیم که هدفشان، کسب مزد مادی نبوده است:

يا قَوْمِ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِنْ أَجْرِيَ إِلاَّ عَلَى الَّذي فَطَرَني‏ أَ فَلا تَعْقِلُونَ (۵۱ هود) اى قوم من، در برابر رسالتم از شما مزدى نمى‏طلبم. مزد من تنها با آن كسى است كه مرا آفريده است. چرا از روى خرد نمى ‏انديشيد؟

وَ يا قَوْمِ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ مالاً إِنْ أَجرِيَ إِلاَّ عَلَى اللَّهِ )هود ۲۹) اى قوم من، در برابر تبليغ رسالت خويش مالى از شما نمى‏ طلبم. مزد من تنها با خداست.

۲- کسانی که متولی امور دینی و تبلیغ آن هستند، مانند سایرین انسان هستند و نیازهای مادی دارند. و اینکه آنها نباید در مسائل مادی وارد شوند، تفکری نسنجیده است که از سوی کفار طرح شده و قرآن آن را مردود می داند:

وَ قالُوا ما لِهذَا الرَّسُولِ يَأْكُلُ الطَّعامَ وَ يَمْشي‏ فِي الْأَسْواقِ لَوْ لا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مَلَكٌ فَيَكُونَ مَعَهُ نَذيراً (۷ فرقان) کفار گفتند: چيست اين پيامبر را كه غذا مى‏ خورد و در بازارها راه مى‏ رود؟ چرا فرشته‏ اى بر او فرود نمى‏ آيد تا با او بيم ‏دهنده باشد؟

بنابر این آنچه که باید بسیار مورد توجه مبلغین دینی قرار گیرد، این است که هدف و غرضشان کسب دنیا نباشد. و به خاطر به دست آوردن دنیا، سخن نگویند. و آنچه جامعه باید در نظر داشته باشد این است که یک مبلغ نیز مانند سایرین نیازهای مالی و مادی دارد که باید تامین شود.

حال ممکن است این سوال مطرح شود که نیازهای مادی این قشر چگونه باید تامین شود؟ که باید گفت این کار نیز باید مانند سایر کارهای خدماتی محسوب شود. جامعه هرگز کارها را در صرف امور تولیدی محصور نمی کند. بلکه اقشاری مانند معلمان نیز وجود دارند که وظایفی جز تولید بر دوششان نهاده شده است، و جامعه نیز نیازهای مالی آنها را تامین می کند.

4- این تصور که بخواهیم روحانیون بخشی از وقت خود را صرف تحصیل و تبلیغ و تحقیق کنند و در بخش دیگری مانند دیگران، شغلی داشته باشند، تصور خامی است. چرا که با شتاب جوامع به سمت تخصصی شدن و گستردگی علوم انسانی و دینی، و پیچیده بودن امور تبلیغی، نمی توان از کسی که فراغ بال ندارد و تمام وقتش را صرف این امور نمی کند، توقع داشت که بتواند به نیازهای جامعه در حد معقول و لازم پاسخ بدهد.

همچنین این تصور که حضرت علی (ع) باغبانی می کردند و روحانیون نیز باید مانند ایشان باشند، نیز تصور خامی است. چرا که حضرت علی (ع) در زمانی که جامعه به ایشان پشت کرده بود، وقت خود را صرف باغبانی می کردند. و آن زمانی که جامعه به ایشان روی آورد، ایشان وقت شان را صرف باغبانی نمی کرد. بلکه به انسان ها که از درخت ها مهم تر بودند، رسیدگی می کرد. و نیازهای مالی خود را از طریق بیت المال تامین می کرد.
البته نا گفته پیداست که امام علی علیه السلام نیازی به صرف وقت برای مطالعه نداشتند و لی متصدیان امور تبلیغی و معلمان لازم است بنیازمند مطالعه و آمادگی برای انجام بهتر مسؤلیت خود هستند.
5- لازم است بدانیم روحانیونی هم هستند که مزدی بابت ایاب و ذهاب نماز جماعت و سایر کارهای خود هم دریافت نمی کنند.
6- اینکه روحانی از مردم انتظار نداشته باشد برای او حسن است واینکه مؤمنین او را درک کرده و زندگیش را تأمین کنند از محسنات جامعه اسلامی است.
7- الحمد لله عده ای از مؤمنین هستند که به فکر دین خود بوده و حاضرند از جیب شخصی خود هزینه کرده ، به مسجد محله خود عالم بیاورند. آنها که انتقاد می کنند آیا می توانند ادعا کنند که از ایشان برای روحانی محل به اجبار پولی دریافت شده؟ جالب است کسانی که خمس می دهند ، به مسجد و روحانی با اختیار خود کمک می کنند هیچگونه ناراحتی از این قضیه ندارند ولی کسانیکه حتی یک بار بابت این قضیه هزینه ای نکرده اند( مگر استثنائا به اختیار خود) ناراحتند.
موفق و مؤید باشید

چشم سوم یا چشم بصیرت

ارسال شده در تاریخ 1397-09-18 11:26:32

سایر موضوعات

عمومی

سلام ؛ چطوری میشود چشم سوم یا چشم بصیرت را باز کرد؟؟؟

علیکم السلام
ضمن تشکر از جنابعالی به عرض می رسد:
باز شدن چشم بصیرت نباید به عنوان هدف برای انسان مؤمن قرار بگیرد بلکه مؤمن باید به وظایف خود عمل کرده واجبات و محرمات الهی را رعایت و در حد مراتب ایمانی و سیر و سلوک خویش و حتما با هدایت و راهنمایی یک استاد قابل و متخصص در تربیت اخلاقی ، مستحبات را انجام دهد. در این مسیر هدف اصلی سالک الی الله قرب الهی است و هرچه به مصلحت او باشد ، خداوند متعال همان را به او عطا خواهد کرد و شاید یکی از این عطایا مراتبی از چشم بصیرت باشد که البته برای سالک الی الله عطایایی از لطف خداوند وجود دارد که اینها در مقابل آن ناچیزند.

درباره سایت

سعی ما بر این است که در این سایت، علاوه بر ارتباط با دانش آموزان و تعامل با آن‌ها، مطالب مفیدی در رابطه با مسائل روز و مباحث علمی و دینی ارائه نماییم.

خوشحال می‌شویم شما نیز با ارائه نظرات خود، ما را در این مسیر یاری کنید.

©2019 تمامی حقوق برای سایت حقیقت اسلام (islam313.com) محفوظ است.
راه اندازی از Sahbaa.com

Search