Search

درسی

ارسال شده در تاریخ 1397-09-23 20:29:40

سؤالات درسی

عمومی

جزوه های درس ۱ تا ۶ دینی را تو سایت می زارید

سلام بر شما و با تشکر
اولا مشخص نکرده اید که منظورتون کدوم پایه است (دهم یاازدهم یا دوازدهم)
دوما چون درسهای اول تا چهارم را تایپ نکرده ام باید صبور باشید تا تایپ کنم.

پول گرفتن روحانی

ارسال شده در تاریخ 1397-09-19 13:03:47

سایر موضوعات

عمومی

چرا باید روحانی برای نماز خواندن و سخنرانی کردن پول بگیرند در صورتی که شهریه دریافت می کنند؟

سلام با تشکر از ارسال سوال؛
1- ابتدا لازم است عرض شود :به فتوای تمام مراجع، برای انجام کار واجب نمی توان مزد یا پول دریافت کرد! لذا کسی برای اقامه نماز حق دریافت پول و مزد ندارد. بلکه می توانند برای ایاب و ذهاب و سایر کارهای غیر واجب مثل تبلیغ و ... مزد دریافت کنند و دین نباید وسیله ای جهت کسب مال دنیا قرار گیرد. و این اصلی است که در آیات قرآن مکررا بیان شده است و از زبان بسیاری از پیامبران می خوانیم که هدفشان، کسب مزد مادی نبوده است:

يا قَوْمِ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِنْ أَجْرِيَ إِلاَّ عَلَى الَّذي فَطَرَني‏ أَ فَلا تَعْقِلُونَ (۵۱ هود) اى قوم من، در برابر رسالتم از شما مزدى نمى‏طلبم. مزد من تنها با آن كسى است كه مرا آفريده است. چرا از روى خرد نمى ‏انديشيد؟

وَ يا قَوْمِ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ مالاً إِنْ أَجرِيَ إِلاَّ عَلَى اللَّهِ )هود ۲۹) اى قوم من، در برابر تبليغ رسالت خويش مالى از شما نمى‏ طلبم. مزد من تنها با خداست.

۲- کسانی که متولی امور دینی و تبلیغ آن هستند، مانند سایرین انسان هستند و نیازهای مادی دارند. و اینکه آنها نباید در مسائل مادی وارد شوند، تفکری نسنجیده است که از سوی کفار طرح شده و قرآن آن را مردود می داند:

وَ قالُوا ما لِهذَا الرَّسُولِ يَأْكُلُ الطَّعامَ وَ يَمْشي‏ فِي الْأَسْواقِ لَوْ لا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مَلَكٌ فَيَكُونَ مَعَهُ نَذيراً (۷ فرقان) کفار گفتند: چيست اين پيامبر را كه غذا مى‏ خورد و در بازارها راه مى‏ رود؟ چرا فرشته‏ اى بر او فرود نمى‏ آيد تا با او بيم ‏دهنده باشد؟

بنابر این آنچه که باید بسیار مورد توجه مبلغین دینی قرار گیرد، این است که هدف و غرضشان کسب دنیا نباشد. و به خاطر به دست آوردن دنیا، سخن نگویند. و آنچه جامعه باید در نظر داشته باشد این است که یک مبلغ نیز مانند سایرین نیازهای مالی و مادی دارد که باید تامین شود.

حال ممکن است این سوال مطرح شود که نیازهای مادی این قشر چگونه باید تامین شود؟ که باید گفت این کار نیز باید مانند سایر کارهای خدماتی محسوب شود. جامعه هرگز کارها را در صرف امور تولیدی محصور نمی کند. بلکه اقشاری مانند معلمان نیز وجود دارند که وظایفی جز تولید بر دوششان نهاده شده است، و جامعه نیز نیازهای مالی آنها را تامین می کند.

4- این تصور که بخواهیم روحانیون بخشی از وقت خود را صرف تحصیل و تبلیغ و تحقیق کنند و در بخش دیگری مانند دیگران، شغلی داشته باشند، تصور خامی است. چرا که با شتاب جوامع به سمت تخصصی شدن و گستردگی علوم انسانی و دینی، و پیچیده بودن امور تبلیغی، نمی توان از کسی که فراغ بال ندارد و تمام وقتش را صرف این امور نمی کند، توقع داشت که بتواند به نیازهای جامعه در حد معقول و لازم پاسخ بدهد.

همچنین این تصور که حضرت علی (ع) باغبانی می کردند و روحانیون نیز باید مانند ایشان باشند، نیز تصور خامی است. چرا که حضرت علی (ع) در زمانی که جامعه به ایشان پشت کرده بود، وقت خود را صرف باغبانی می کردند. و آن زمانی که جامعه به ایشان روی آورد، ایشان وقت شان را صرف باغبانی نمی کرد. بلکه به انسان ها که از درخت ها مهم تر بودند، رسیدگی می کرد. و نیازهای مالی خود را از طریق بیت المال تامین می کرد.
البته نا گفته پیداست که امام علی علیه السلام نیازی به صرف وقت برای مطالعه نداشتند و لی متصدیان امور تبلیغی و معلمان لازم است بنیازمند مطالعه و آمادگی برای انجام بهتر مسؤلیت خود هستند.
5- لازم است بدانیم روحانیونی هم هستند که مزدی بابت ایاب و ذهاب نماز جماعت و سایر کارهای خود هم دریافت نمی کنند.
6- اینکه روحانی از مردم انتظار نداشته باشد برای او حسن است واینکه مؤمنین او را درک کرده و زندگیش را تأمین کنند از محسنات جامعه اسلامی است.
7- الحمد لله عده ای از مؤمنین هستند که به فکر دین خود بوده و حاضرند از جیب شخصی خود هزینه کرده ، به مسجد محله خود عالم بیاورند. آنها که انتقاد می کنند آیا می توانند ادعا کنند که از ایشان برای روحانی محل به اجبار پولی دریافت شده؟ جالب است کسانی که خمس می دهند ، به مسجد و روحانی با اختیار خود کمک می کنند هیچگونه ناراحتی از این قضیه ندارند ولی کسانیکه حتی یک بار بابت این قضیه هزینه ای نکرده اند( مگر استثنائا به اختیار خود) ناراحتند.
موفق و مؤید باشید

چشم سوم یا چشم بصیرت

ارسال شده در تاریخ 1397-09-18 11:26:32

سایر موضوعات

عمومی

سلام ؛ چطوری میشود چشم سوم یا چشم بصیرت را باز کرد؟؟؟

علیکم السلام
ضمن تشکر از جنابعالی به عرض می رسد:
باز شدن چشم بصیرت نباید به عنوان هدف برای انسان مؤمن قرار بگیرد بلکه مؤمن باید به وظایف خود عمل کرده واجبات و محرمات الهی را رعایت و در حد مراتب ایمانی و سیر و سلوک خویش و حتما با هدایت و راهنمایی یک استاد قابل و متخصص در تربیت اخلاقی ، مستحبات را انجام دهد. در این مسیر هدف اصلی سالک الی الله قرب الهی است و هرچه به مصلحت او باشد ، خداوند متعال همان را به او عطا خواهد کرد و شاید یکی از این عطایا مراتبی از چشم بصیرت باشد که البته برای سالک الی الله عطایایی از لطف خداوند وجود دارد که اینها در مقابل آن ناچیزند.

زندگی رهبر انقلاب

ارسال شده در تاریخ 1397-09-16 12:55:08

سؤالات سیاسی

عمومی

از کجا بدانیم که زندگی رهبر انقلاب مثل خیلی از مسئولین اشرافی نیست؟

با سلام و تشکر از ارسال سوال؛
برای رسیدن به حقیقت:
اولا باید روحیه حقیقت جویی و حق پذیری داشته باشیم. و حقیقت را هرچند به نفع ما ویا مطابق با تمایلات و خواسته ما نباشد بپذیریم. و بدون داشتن این روحیه ممکن است تحت تأپیر حالات مختلف شخصی و محیطی قرار گرفته و از پذیرش حقایق خودداری کنیم.
دوما باید منابعی که از آنها اطلاعات بدست می آوریم قابل اعتماد بوده و با دین و عقاید ما و با منافع ملی و مذهبی ما مشکل نداشته باشند.
سوما در مورد زندگی رهبر معظم انقلاب ، دوست و دشمن ، مطالب ، اطلاعات و خاطرات مختلفی روایت کرده اند. که در خصوص این مورد لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:
1) غالب دشمنان زمانی سعی داشتند رهبری و فرزندان ایشان را دارای زندگی اشرافی معرفی کنند ولی به دلیل اینکه کذب ادعایشان در طول زمان آشکار شد بعدا غافل از اینکه مردم سخنان آنها را متناقض خواهند دید، نسبت به زندگی ساده ، سالم بدور از اشرافی گری ایشان اذعان کردند تا اعتماد مردم را به خود جلب کرده و سایر اراجیف و اکاذیب را به خورد مخاطبان بدهند.
2) بعضی از دشمنان ضمن اینکه به دروغگویی و فحش و ناسزا و ... را ادامه می دهند ولی هیچ دلیل مستندی بر اشرافی گری ایشان ندارند.
3)بسیاری از اشخاص صادق که به نحوی با ایشان در ارتباط بوده اند و از نزدیک زندگی واقعی ایشان و خانواده و فرزندانشان را دیده اند روایاتی از نحوه سلوک رهبری ارائه کرده اند که بسیاری از آنها برای کسانی که جویای حقیقت هستند قابل اثبات است.
و نکته مهم اینکه:
کسانی که ادعا دارند ایشان زندگی اشرافی است باید دلیل و سند ارائه کنند.
موفق باشید.

درباره سایت

سعی ما بر این است که در این سایت، علاوه بر ارتباط با دانش آموزان و تعامل با آن‌ها، مطالب مفیدی در رابطه با مسائل روز و مباحث علمی و دینی ارائه نماییم.

خوشحال می‌شویم شما نیز با ارائه نظرات خود، ما را در این مسیر یاری کنید.

©2018 تمامی حقوق برای سایت حقیقت اسلام (islam313.com) محفوظ است.
راه اندازی از Sahbaa.com

Search