حکم شرعی اشیاء پیدا شده

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ر اموال پیدا شده انسان تا زمانی که ان شئ را برنداشته ضامن نیست اما زمانی که برداشت احکامی شامل حال پیدا کننده می شود که باید انجام دهد که بدین شرح می باشد :

مالی که پیدا شده یا:

  • دارای نشانه است
  •   و یا اینکه نشانه ای ندارد

اگر نشانه نداشته باشد

حضرت امام : مالی را كه انسان پیدا می كند اگر نشانه ای نداشته باشد كه بواسطه آن صاحبش معلوم شود، احتیاط واجب آن است كه از طرف صاحبش صدقه بدهد.                                                        

ایات عظام گلپایگانی،صافی: بنابر احتیاط لازم، باید از طرف صاحبش صدقه بدهد.

 ایت الله مکارم شیرازی : احتیاط واجب آن است كه از طرف صاحبش آن را صدقه دهد و اگر خود او مستحقّ است می تواند بردارد و اگر مال مهمی باشد احتیاط آن است كه از حاكم شرع اجازه بگیرد. 

ایت الله بهجت: می تواند از طرف صاحبش صدقه دهد و یا به حاكم شرع بدهد.

ایت الله زنجانی : زنجانی: بنابر احتیاط واجب باید با اذن حاكم شرع صدقه دهد و آن را تملك نكند مگر آن كه قیمت آن از یك درهم كه بنابر مشهور 6/12 نقره سكه دار بوده كمتر باشد كه می تواند آن را تملك كند. 

ایت الله سبحانی:آن را از طرف صاحبش صدقه بدهد. و اگر خود او مستحق است، مى تواند بردارد. 

ایت الله سیستانی :‌مال گم شده اگر حیوان نباشد و انسان آن را پیدا كند و نشانه ای نداشته باشد كه بواسطه آن صاحبش معلوم شود، چه قیمت آن كمتر از یك درهم (6/12 نخود نقره سكه دار) باشد یا نباشد، می تواند آن را برای خود بردارد، ولی احتیاط مستحبّ آن است كه آن را از طرف صاحبش به فقرا صدقه بدهد. و از این قبیل است پول كه علامت ندارد ولی اگر مقدار و خصوصیت زمان و مكان، علامتی برای پول باشد باید آن را اعلان كند همچنانكه در مسأله [2566] خواهد آمد.

ایت الله وحید :چنانچه انسان مال گم شده اى كه حیوان نباشد پیدا كند ، در صورتى كه نشانه اى نداشته باشد كه به واسطه آن صاحبش ـ هرچند بین چند نفر معین ـ معلوم شود ، و قیمت آن از یك درهم ـ یعنى 6/12 نخود نقره سكه دار ـ كمتر باشد ، جایز است آن را بردارد و تملّك كند و تفحّص از مالكش لازم نیست ، ولى احتیاط مستحبّ آن است كه از طرف صاحبش به فقرا صدقه بدهد 

ایت الله مظاهری : مالى گمشده‏اى را كه انسان پیدا مى‏كند، اگر نشانه‏اى نداشته باشد یا قیمت آن كمتر از 6/12 نخود نقره باشد مى‏تواند براى خود بر دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره سایت

سعی ما بر این است که در این سایت، علاوه بر ارتباط با دانش آموزان و تعامل با آن‌ها، مطالب مفیدی در رابطه با مسائل روز و مباحث علمی و دینی ارائه نماییم.

خوشحال می‌شویم شما نیز با ارائه نظرات خود، ما را در این مسیر یاری کنید.

©2019 تمامی حقوق برای سایت حقیقت اسلام (islam313.com) محفوظ است.
راه اندازی از Sahbaa.com

Search